Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Çocuğunuzu okul kapısında beklemeyin!

Eylül ayının o en tatlı telaşı başladı; okullar açıldı. Bu zorlu maratonla yeni tanışan öğrencilerin velilerine uzmanlardan bazı öneriler var...

Yaz tatili bitti, okullada ders zili çaldı. Okulla ilk defa tanışacak çocukların evlerinde ayrı bir telaş yaşanıyor. Minik öğrenciler yeni düzene alışmaya çalışırken, aileler de bu zorlu geçiş dönemini kolayca atlatabilmenin yollarını arıyor. Kimi çocuğu ne isterse alıyor, kimi okul kapısında kimi ise sınıfın kapısında çocuğunu bekliyor. Oysa uzmanlar, velilerin okula yeni başlayan çocuklarını birkaç gün okul önlerinde beklemesinin, çocuğun alışmasını zorlaştırdığını söylüyor.
Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Nalan Kuru Turaşlı, okula yeni başlayan çocukların ailelerinin, çocuklarını
çeşitli sebepler yüzünden okul önlerinde beklediğinin ya da teneffüslerde sürekli görüştüklerini söyledi.
Bazı ailelerin bu konuda daha duyarlı olup, hemen hemen hergün okula geldiğini bu durumun da bazen bir-iki hafta sürebildiğini ifade eden Turaşlı, iyi niyetle, koruma içgüdüsüyle yapılan bu davranışın, çocuğun okula başlama ve alışma sürecini olumsuz etkilediğini vurguladı.
Bu durumun, daha çok okul öncesi eğitim almamış çocukların ebeveynlerinde görüldüğünü dile getiren Turaşlı, şunları kaydetti:
"Veliler okula yeni başlayan çocuklarını okul önlerinde günlerce beklemesin. En fazla 3 gün gitmeleri yeterli. Bekleme süresi arttıkça çocuğun okula alışma süresi de artar. Ayrı bir sosyal çevreye giren çocuk bocalasa da bu normaldir. Çocuğun ailesinin uzun süre okulda
beklemesi, teneffüslerde sürekli onunla ilgilenmesi, çocuğa 'istediği an okuldan çıkabileceği, istediği an ailesinin onu okuldan alabileceği' hissini kazandırır."
"BEN YOKKEN EVDE NELER OLUYOR?"
Nalan Kuru Turaşlı, okula yeni başlayan çocuğun okulda geçirdiği süre içinde sık sık (Acaba evde neler oluyor, arkadaşlarım ne yapıyor, kardeşim ne yapıyor, annem babam beni özler mi, oyuncaklarıma bir şey olur mu?) gibi sorular sorduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Çocuk (Annem beni okula bıraktı gitti) diye düşünür. Aileler bu durumda çocuğa sürekli (çocuğum sen şimdi okula gideceksin, ben evde yemek yapacağım, baban gelecek, oyuncaklarını da merak etme) şeklinde telkinler yapması ve bilgilendirmesi gerekir."
Turaşlı, okul ortamının disiplinli ve kurallı olduğunu bunun da bazı çocukları sıkabileceğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:
"Evde rahat yetişen ve kural tanımayan çocukların okula uyum sağlamaları zorlaşıyor. Evde her isteği yerine getirilen çocuk, okulda bu isteklerinin yapılmadığını farkedince, okuldan soğuyabilir ve ev ortamını özleyebilir. Bu yüzden çocuğu 3 yaşından itibaren çok küçük de olsa bazı kurallarla disipline sokmak gerekir."
ÖNERİLER
Uzman Turaşlı, okula yeni başlayacak çocukların ailelerinin mümkünse çocuğun okuluna gitmesi ve ona göstermesi, hatta öğretmeniyle tanıştırmasının çok yararlı olacağını dile getirerek, şu önerilerde bulundu.
"Çocuğa alınan okul malzemelerini birlikte seçmek, onlarla birlikte birşeyler yapmak, malzemelerin ne işe yaradığını anlatmak uyum için önemli. Aynı zamanda çocuğunun, arkadaşları gibi okula gitmesi gerektiğini sürekli söylemesi gerekir.
Bunun yanı sıra Milli Eğitim Müdürlükleri, konunun uzmanlarıyla ortak çalışma yaparak, okullar açılmadan bir hafta önce velilere yönelik eğitim toplantıları düzenlemeli. Bu toplantıda ailelerin çocuklara nasıl davranacağı, neler yapacağı, çocuğu okula nasıl
hazırlayacağı konusunda bilgiler verilebilir."


Bu bilgi 3680 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri