Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Kekemelik tedavisi için gecikmeyin!

Kekemelikte tedaviye geç kalmadan başlanması, 'farkedilir' bir sonuç almak için çok önemli...

Konuşma esnasında konuşmanın akıcılığını bozan duraklama ve sözcükleri tekrarlama ya da bir heceyi uzatarak söyleme olarak bilinen kekemeliğin tedavisinde başarılı sonuç alabilmek için hastaların uzmana başvurmada geç kalmaması gerekiyor.
Acıbadem Sağlık Grubu Konuşma ve Lisan Pataloğu Gayem Köprücü, kekemeliğin tedavisinde hiçbir zaman tam iyileşmenin sağlanmadığını belirterek ancak erken dönemde başvuran hastalarda kekemeliğin büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi. Kekemeliğe psikolojik faktörlerin yanı sıra kalıtsal etmenler, solunum bozukluğu ve nörolojik faktörlerin de neden olduğuna dikkat çeken Köprücü, "Kekemelik genel olarak 5 - 6 yaş arasında başlamasına karşın bazı çocuklarda 3 yaş civarında görülüyor. Nedeni bilinmemekle birlikte erkeklerde kızlara oranla daha sık rastlanıyor. Kekemeliğin şiddeti ise çocuk sosyalleştikçe, çevresindeki insanların sayısı çoğaldıkça artıyor" dedi. Köprücü, ne kadar erken dönemde bir uzmana başvurulursa tedavinin başarılı olma olasılığının da o kadar arttığını vurguladı.
Durumun fark edildiği gibi bir hekime başvurulması gerektiğini söylen Köprücü, şu noktalara dikkat çekti:
"3 yaşında bir çocuğa uygulanan tedavi ile 9 yaşındaki birine uygulanan tedavi farklıdır. 3 yaşındaki bir çocuğa uygulanan tedavide konuşma bozukluğunun adını koymadan, terapi bile yapmadan, daha çok düşük ritmli konuşma ile olay kontrol altına alınabilecekken ergenlik çağında çok daha detaylı bir tedavi gerekir. Geçer diye beklememek, bir an önce bir uzmana danışmak, tedavinin başarısı açısından çok önemlidir."


Bu bilgi 2781 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri