Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
TV çocukları saldırganlaştırıyor
Küçük yaşlardan itibaren televizyon izleyen çocuklarda saldırgan davranışlara rastlamak mümkün...

Çocuklarda arkadaşlarına veya aile bireylerine vurma şeklinde ortaya çıkan saldırgan davranışların ilgi çekmek amacıyla yapıldığını belirten Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, çocuğu oyalamak için televizyon seyrettirmenin sonuçlarını şöyle açıkladı:
"Küçük yaşlardan itibaren çocuğu oyalamak için çok fazla televizyon seyrettirilmesi, hem çocuğun sağlıklı, sosyal ve psikolojik gelişimine olumsuz etki yapıyor hem de çocuğun ebeveyn tarafından denetlenmemiş görüntülere maruz kalmasına bağlı olarak yanlış davranışların oluşmasına neden olabiliyor" dedi.
Günün her saatinde televizyon izlenmesinin çocuğun yaş ve gelişimine uymayan programlarla karşılaşma riskini arttırdığına dikkat çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü :
"Çocuk televizyonda göreceği bazı uygun olmayan davranış kalıplarını taklit etmeye çalışabilir. Çocuklar çizgi film izlediğinde doğru ve yanlış davranışları ayırdedemeyebilir. Çocuklarda kendine örnek alma, ergenlik sonuna kadar sürdüğü için olumsuz karakterlerin örnek alınması veya taklit edilmesi olabilir. Bu nedenle çocuklara gün içinde 1 - 2 saati geçmeyecek şekilde algılama seviyesine uygun ve olumlu karakterlerin ağırlıkta olduğu programlar seçilerek izlettirilmelidir."

Saldırganlığı gülerek karşılamayın
Saldırgan davranışların çocukta sürekli biçimde olması halinde bunu önemli bir sorun olduğunu ifade eden Erdoğan, bu davranışların yetişkinler tarafından gülerek karşılanması halinde çocukların saldırgan davranışlara teşvik edildiğini belirtti.
Dr. Erdoğan son olarak şunları söşledi:
"Bazı yetişkinler çocuğun bu davranışını gülerek karşılar veya teşvik edici davranabilir. Böylece yetişkinler yaptıklarının bazen bilincinde olarak, bazen de farkında olmadan çocuğu etrafındaki kişilere vurmaya, bunu bir oyunmuş gibi algılamaya teşvik ederler. Bu nedenle oluşan vurma ve saldırgan tutumlar yetişkinlerin kendi davranışlarını farketmesi ve bu tür davranışlara sınır koymasıyla kolayca düzelebilir."


Bu bilgi 3745 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri