Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Bebekler araç içinde kucakta taşınmamalı!

Trafik kazalarında bebek ve küçük çocukların ölüm ve yaralanmalarının bir çoğu, bebek araç koltuğu ve emniyet kemeri kullanımı ile önlenebilir

Küçük çocukların araç içinde erişkinlerin kucağındayken kazalara karşı yeterince korunamadığını belirten uzmanlar, bebek ve çocukların kaza anında araçtan "mermi çekirdeği" gibi fırlayabileceklerini ya da yetişkinin ağırlığıyla ezilebileceklerini söylüyor.

İstatistiklere göre, dünya genelinde 1 milyondan fazla insanın trafik kazası sonucu yaşamını kaybettiğini, 15 milyon kişinin de yaralandığını ifade eden adli tıp uzmanı Doç. Dr. Semra Karataş, "Trafik kazaları sonucundaki yaralanmalar için harcanan para, ilerlemiş herhangi bir hastalığın tedavisi için harcanandan daha fazla" dedi.

"BEBEK KOLTUĞU GEREKLİ"
Trafik kazalarında küçük çocuklardaki ölüm ve yaralanmaların bir çoğunun bebek araç koltuğu ve emniyet kemeri kullanımı ile önlenebileceğine dikkati çeken Karataş, "Trafik kazalarında küçük çocukların araçlarda uygunsuz taşınması ile ilişkili yaralanmalar oldukça sık görülür. Çocukların organlarında çarpma esnasında yaralanmalar olabilir ki, 'emniyet kemeri sendromu' olarak adlandırılan bu durum ölümle sonuçlanabilir" dedi.

Ailelerin bu konuda eğitilmesi gereğine işaret eden Karataş, çocuk için araç içinde en güvenilir bölgenin, arka koltuğun orta kısmı olduğunu bildirdi. "Bebek koltukları, hava yastığı önündeki koltuklara yerleştirilmemelidir. Çünkü kaza esnasında şişen hava yastığı bebeğe zarar verebilir" diyen Karataş, çocukların araç içinde tek başına korumasız olarak da bırakılmaması gerektiğini vurguladı. Karataş, şu önerilerde bulundu:

-"Araç içinde bebek koltuklarının pozisyonları, çocuğun büyüklüğüne göre değişir.

Bir yaşından ve 9 kilodan küçük bebekler, arkaya bakar tarzda taşınmalıdır. Bu şekilde bebeklerin boyun omurlarının yaralanma riski azalmış olur.

-1 yaşın altında, 9 kilodan büyük ağırlıklı bebekler için tasarlanmış koltuklar kullanılmalıdır. Koltuklar, bebeğin 45 derecelik açıda yatmasına olanak verecek özellik ve konumda olmalı, ancak bebeğin başı öne düşmemelidir.

-Ağırlığı 9-18 kilo olanların koltukları ise bebeğin yüzü karşıya gelecek şekilde oturtulmalıdır.

-Prematüre bebekler kalkanlı bebek koltuklarına bindirilmelidir.

-Kaza geçirmiş bir araç içindeki araba koltuğu mutlaka değiştirilmelidir."


Selma Bıyıklı / AABu bilgi 2380 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri