Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Erkekler "aşk simidi" meselesini nasıl halledecekler?
Erkeklerin, özellikle evlendikten sonra, karın ve bel bölgesinde biriken yağlara biraz da sempatik bir hava vererek "aşk simidi" denir. Ama sağlık açısından bunlar çok tehlikeli

TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet


Pek çok erkek evlendikten sonra, ki bu çoğu zaman "düzenli yaşama geçmek" anlamına geliyor, belirgin şekilde şişmanlar. Bu yağlar da genellikle karın ve bel bölgelerinde birikir. Pantolonun belinden taşan bu fazlalıklara "aşk simidi" adı verilir, biraz sempatik bir biçimde. Ama sağlık açısından o kadar sevimli oldukları söylenemez. Başlangıçta basit bir kilo alma problemi gibi görünse de ilerleyen dönemlerde ağır sonuçlara sebep olabilir. Şeker hastalığı, kalp krizi ve felç ihtimalini yükseltir.
Kadınlar da evlilikten sonra kilo alabilir elbette ama bu durum erkeklerde daha süratli ve bir bölgeye yoğunlaşan biçimde gerçekleşir. Bu nedenle bu yeni evlilerin evinde ne piştiğine dikkat edilmeli.
Şişmanlığın tanımı artık farklı bir biçimde yapılıyor. Yapmanız gereken şu: Kalçanızın çevresini bir mezurayla ölçün ve sonra bunu belinizin kalınlığıyla oranlayın. Bu rakam hemcinslerimde 0,8 üzerinde ise fazla kiloya bağlı sağlık bozukluğu tehlikesi vardır. Aynı oran erkeklerde 0,95 ve üzerindeyse tehlike sinyalleri çalmaya başlamıştır.

Bunları aklınızda tutun
1. Birçok araştırma karın bölgesinde biriken yağların, kalça ve bacakta toplanan yağlardan daha tehlikeli olduğunu ortaya koyuyor.
2. Kaslarımız fazla çalışıp enerjiye gereksinim duyduğu zaman yağ hücreleri yedek enerji deposu olarak harekete geçer.
3. Yağ asitleri yakıt sağlamak için çalışan kaslara doğru yola çıkar.
4. Ancak karın bölgesindeki yağlar kana karışınca önce karaciğere uğrar.
5. Halbuki diğer bölgelerdeki yağ asitleri hiçbir yere uğramadan doğrudan kaslara ulaşır.
6. Karaciğere gelen yağ asitleri karaciğerin kandan insülini temizlemesini engeller.
7. Bu durumda kandaki insülin yüksek kalır. Kas ve diğer hücrelerde insüline karşı direnç oluşur. Bu direnç sonucu kandaki şeker yükselir. Kandaki yüksek şekeri düşürmek için pankreas bezi daha çok insülin üretmek ve salgılamak zorunda kalır.
8. Bu işlem otomatik sinir sistemi dediğimiz kan basıncını, kalp ve diğer hayati işlevleri kontrol eden sistemi uyarır.
9. Sonuçta kana fazla adrenalin salgılanır.
10. Bu olaylar zinciri şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp sorunlarını ortaya çıkarır.
11. Aynı şekilde menopozdan sonra hormon kullanmayan kadınlarda da göbekte yağlanma artar ve kalp krizi riski yükselir.

Başka çözüm önerileri
Karındaki yağ hücrelerini; tahıl ürünleri, meyve, sebze gibi lifli besinler tüketerek eritebilirsiniz.
Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına özen gösterin ve günde en az 2 litre su için.
Rafine edilmiş karbonhidratlardan ve baklagillerden uzak durun.
Çiğ sebzeleri küçük küçük doğrayarak ya da rendeleyerek yiyin.
Sabahları uyanır uyanmaz bir bardak bitki ya da meyve çayı için.
Her gün öğleden önce ya da sonra portakal, greyfurt veya mandalina yiyin.
Acele etmeden yiyin ve yemeklerden sonra biraz adım atın.
Fırında patates, komposto veya haşlanmış meyveler sindirim sisteminiz için çok sağlıklıdır.

İşte karın yağlarını eriten hareketler
Karın ve göbek vücudun en kolay kilo alan bölgeleri arasında yer alır. Çünkü buradaki kas sistemi, diğerlerine oranla daha az çalışıyor. Düzenli olarak egzersiz yaparsanız, bu sorunun en kısa sürede üstesinden gelirsiniz. Buna vaktiniz yoksa size karnınızı titretmenizi öneriyoruz. Bu hareketi dişlerinizi fırçalarken, yazı yazarken, yemek yaparken, televizyon izlerken ya da yatarken rahatlıkla yapabiliyorsunuz.
1. Sırtüstü yatın. Dizlerinizi birleştirip sağ tarafa çevirin. Ellerinizle başınızı destekleyip, yukarıya bakın. Vücudunuzun üst bölgesini yavaşça yukarıya kaldırıp aşağıya indirin. 10 kez tekrarlayıp diğer tarafınıza dönün.
2. Sırtüstü yatıp bacaklarınızı havaya kaldırın ve iyice açın. Sonra kollarınızı uzatıp, ellerinizle baldırlarınızı kavrayın. Vücudunuzun üst bölgesini yukarıya kaldırıp indirin. Egzersizi 10 kez tekrarlayın.

Konuyla ilgili en yeni bilgi!
Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırma 46 kadın ve 38 erkek üzerinde yapıldı. Yağlı beslenmenin erkekte iç, kadında deri altında yağlanmayı körüklediği belirlendi. Uzmanlar sebze kaynaklı yağların ise damar sertliği kadar iç yağlanmayı azaltmada da yararlı olabildiğine dikkat çekti. Akdeniz usulü beslenen deneklerde iç yağlanmanın daha az olduğu gözlendi.

haftanın zayıflatan öğüdü
Her içecek suyun yerini tutmaz
Su, diyette tüm besin öğelerinden daha fazla miktarda bulunmaktadır. Temel kaynakları içtiğimiz su ve diğer içeceklerdir. Kereviz, salatalık, domates, kavun, karpuz gibi sebze ve meyvelerin yüzde 90'ından fazlası sudur.
Vücut hücrelerinde karbonhidrat, protein ve yağlardan enerji üretimi sırasında toplam su miktarının yaklaşık yüzde 15'i sağlanmaktadır.
Vücudunuzdaki su oranını normal düzeylerde tutmak için gün boyunca yeterli su (en az 8-12 bardak) tüketin. Süt, meyve suyu ve diğer bazı içeceklerin temeli sudur ve günlük su alımına katkıda bulunurlar. Kafein içeren çay, kahve ve bazı alkolsüz içecekler ile alkollü içecekler vücudunuza su sağlayan iyi kaynaklar değillerdir. Kafein ve alkol, diüretik etki göstererek ve idrarda artış yaparak vücuttan su kaybına neden olur.

Bu bilgi 2601 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri