Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Hamilelikte vücudunuza özen gösterin
Anneler için doğumdan sonra eski g"rüntü ve şekillerine kavuşmak her zaman "nemli olmuştur. Yapılan araştırmalar, anne adaylarının hamilelik d"nemi boyunca "çatlak" oluşumunu büyük risk olarak g"rdüklerini ortaya koyuyor. Bu nedenle hamilelerin bu d"nem boyunca her zamankinden daha fazla ciltlerine "zen g"stermeleri gerekiyor.

Tıbbi adı " Stariae Gradvidarum" olan çatlaklar, cildin kilo artışı sonucu aşırı gerilmesi nedeniyle oluşurlar. Karın b"lgesi, kalça ve g"ğüs kısmında ortaya çıkarlar. Bu gerilme deride "nemli değişikliklere sebep olur. Dokular incelir ve hassaslaşır. Bu değişiklikler g"ğüslerin süt verme hazırlıkları ile ilgilidir. Hamilelik sırasında g"ğüsler ortalama 750 gr. ile, 1 kg. arasında ağırlaşılar. G"ğüsler kaslardan oluşmadığı için, g"ğüs derisinin içine sığdırılan bu ek ağırlık oldukça fazla gelir. Bunun sonucu da yüzeyin altındaki hassas dokular gerilerek kopar ve g"ğüslerde çatlaklar oluşur. Deri altındaki bu izler "nce kırmızı bir çizgi halinde belirir, sonra soluk gümüşsü renk alırlar.

Bazıları Şanslı
Kimi kadınlar, hamilelik d"nemleri boyunca g"ğüslerinde çatlak oluşmadığı için şanslı sayılırlar. Kimileri de cildin daha kolay genişlemesine yardımcı olan yağ ve kremler kullanarak bu dertten kurtulmaya çalışırlar. Yağın ne kadarının, hasarın meydana geldiği deri altı tabakalarına kadar işlediği tartışma konusu olmakla birlikte, cildi fazlası ile esnek tutmanın bir zararı olmadığı da gerçektir. Aslında hamilelik sırasında g"ğüsler, g"ğüs ucu çevresindeki kabarcıklardan kendi yağlayıcılarını salgılarlar. Bu salgı aynı zamanda antiseptik bir madde de içerir. Çatlaklardan kaçınmanın en iyi yolu, g"ğüse iyice uyan ve onu destekleyen bir hamile sütyeni kullanmaktır. Doğru sütyen kullanma hem anne adayının kendini rahat hissetmesini sağlar, hem de hamilelik ve emzirme sırasında g"ğüslerin hassas dokusunun korunarak, doğum sonrası eski şekillerine d"nmelerine yardım eder.

Cildi Nemlendirin
Çatlak herkeste oluşmayabilir, ama yine de hamileliğin başından itibaren tedbir alarak oluşumuna engel olunabilir. Cildi nemlendirme, çatlakların engellenmesine yardımcı olur. Eskiden zeytinyağı, bebe losyonu, el kremi çatlakları "nlesin diye sürülürdü. Ancak günümüzde piyasalarda, çatlaklara daha etkili kozmetik ürünler bulunuyor. Çiçeksi kokularda, yağlı olmayan ve cilt tarafından kolayca emilen bu ürünler hiçbir hormon ve zararlı madde de içermiyor. Günde iki kez masaj yapılarak bu ürünler sürüldüğü taktirde, hamilelik boyunca çatlakları engellemek mümkün oluyor.
Emzirme yanlız doğal bir süreç olmayıp, bebek anne ilişkisi açısından da psikolojik bir "neme sahip. Ancak birçok anne, "zellikle de ilk kez anne olanlar emzirmekten yara olan g"ğüs uçlarından şikayetçidir. Anne eğer çocuğunu emzirmeyi düşünüyorsa, g"ğüs uçlarını hamilelikten başlayarak bu işleme hazırlamalıdır. Bu nedenle hassaslaşan g"ğüs uçlarına g"ğüs kremi sürerek onları yumuşak ve esnek tutmakta fayda var.

Doğru "lçülerde sütyen seçin
İyi bir sütyen bulmak, alışveriş işleminin sadece yarısıdır. ™nemli olan satın aldığız sütyenin doğru "lçülerde olmasıdır. Yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 70-80'inin sütyen alırken yanlış "lçü kullandıklarını g"steriyor. Bu ise g"ğüslere yarardan çok zarar veriyor. G"ğüsler hamileğin ilk aylarından başlayarak değişiklik g"sterdiklerine g"re, gerekli desteği sağlayan sütyenlerin kullanımına ilk aylardan başlayarak "zen g"stermekte fayda var.

™lçüler değişebilir
Hamilelik d"nemi sırasında g"ğüsler birkaç kez "lçü değiştirebilirler. Bu nedenle "lçünün belirli aralıklarla kontrol edilerek doğru sütyen kullanıldığından emin olunması gerekir. Doktorlar meydana gelen "lçü değişiklikleri nedeni ile emzirme sütyenlerinin, doğumdan en az 4 hafta "nce alınmasını tavsiye ediyorlar. Emzirmeden "nce ve sonra g"ğüs "lçüleri farklı olacağından bu farkı "rtebilmek için, emzirme sütyenleri destek sütyenlerine nazaran daha büyüktür. Hiçbir anne bebeğini emzirmeye çalışırkan bir yandan da sütyeni ile uğraşmak istemez. Bu nedenle emzirme sütyenleri üstten ve alttan tek elle açılabilecek şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Doğru "lçüyü nasıl alacaksınız ?
Doğru sütyen almak için 2 "lçüyü iyi bilmeniz gerekiyor : g"ğüs altı ve g"ğüs çevresi.
G"ğüs altı : G"ğüs altı çevresinin "lçüsünü alırken, mezroyu ne çok gevşek bırakın ne de çok sıkın. ™lçüyü en yakın sütyen "lçüsüne yuvarlayın.
™rnek : 76 cm. içi 75 cm. "lçüsünü kullanın.
88 cm. için 90 cm. "lçüsünü kullanın.
G"ğüs çevresi : G"ğüs çevresini en geniş olduğu yerden "lçün. G"ğüs altı ile arasındaki farkı bulun. Aşağıdaki "lçüyü kullanarak, doğru sütyen "lçünüzü artık bulmanız mümkün.
14/16 cm. = B cup
16/18 cm. = C cup
18/20 cm. = D cup
20/22 cm. = DD cup
22/24 cm. = E cupBu bilgi 6208 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri