Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Bebeğe psikolojik olarak hazır mısınız?
Anne babaların en sık sordukları sorulardan bir tanesi de yeni doğacak bebeğin kendi hayatlarını nasıl etkileyeceği ve bu duruma psikolojik olarak nasıl hazırlanmaları gerektiği...


Çocuğun ilerleyen yıllar içerisindeki ruh sağlığını ve psikososyal gelişimi üzerinde, aile ortamının doğrudan etkisi yadsınamaz. Bu nedenle doğacak bebek için hem annenin hem de babanın psikolojik olarak hazır olmaları önemlidir. Çocuğun seçme şansı olmadığı anne babası ve mecburen katılmak zorunda olduğu, hayatının ilk evrelerini geçireceği bu aile ortamı onun geleceğinin belirlenmesinde en önemli adımdır. Anne babalar yeni gelecek aile bireyine karşı daha doğmadan sevgi dolu beklentiler içerisinde olmalıdırlar. Yani hamilelik planlı ve istenen bir hamilelik olmalıdır. Yeni bebek onlara anne veya baba olma duygusunu hissettirecek ve anne babalar bu durumdan büyük bir keyif alacaklardır.
Yeni doğacak bebeğin en büyük ihtiyacı sevgi dolu bir aile ortamı ve onu devamlı seven ve koruyan, onunla birlikte vakit geçirmekten mutluluk duyan anne ve babasının olmasıdır. Anne babanın çocuk doğmadan önce, onun sadece fiziksel ihtiyaçlarının olmadığını ek olarak duygusal olarakta devamlı sevgi ve ilgiye ihtiyacı olan bir birey olduğunu unutmamaları gerekir. Bu sevgi dolu ortam, doğacak bebek için daha anne karnında iken hissettirilmelidir. Özellikle bebek daha anne karnında iken annenin kendini mutlu ve huzurlu hissetmesi , yeni doğacak bebek için sabırsızlanması ve bu konuda kendini rahat hissetmesi önemlidir. Elbette ki bunun sağlanmasında babanın anneye olan psikolojik desteği ve yardımı, ek olarak diğer çevredeki bireylerin annenin bu durumunu onaylaması ve ona yardımcı olması annenin psikolojik rahatlığının sağlanması açısından gereklidir.
Unutmayınız ki çocuğun dış ortam yani dünya ile ilk etkileşimi anne karnında başlar. Bu dönemdeki ruh hali ve sevgi kesinlikle bebeği etkiler. Anne baba adaylarının bebek olayını kendi düzenlerini bozacak yeni bir hayat evresi şeklinde görmemeleri, bu olayı büyütmeden kendilerini bu evreye hazırlamaları gerekmektedir.
Belki sizin sorumluluk alanınıza bir kişi daha eklenecek, hayatınıza yeni eklenen kişi programlarınızı değiştirebilecek, sizin vaktinizden kendi ruhsal ve fizisel bakımı için vakit alacak, belkide bazı geceler sizi uykusuz bırakacak ama o minik yüzün size gülümseyişi, dokunuşu ve seslenişi size bütün yorgunluğunuzu unutturacaktır.
Eğer bebek sahibi olmak ve o bebeği büyütmek çok zor olsa idi insan nesli 2000 li yıllara gelemeyecekti. Anne babalara bebek sahibi olmadan önce en büyük tavsiyemiz, daha anne karnında iken mutlu ve huzurlu, aynı zamanda sevgi dolu aile ortamını hazırlayıp, minik misafiri beklemeye koyulmaları olacak ve hayatın bu yeni evresinin keyfini çıkarmaya çalışmaları olacaktır.


Bu bilgi 4382 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri