Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Doktorlar sezeryana karşı uyarıyor
Amerikan Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Odası, sezeryanın bir "operasyon" olduğunu anımsatarak normal doğumdan daha riskli olduğunu hatırlatıyor


Kısa bir süre "ncesine kadar kadınların zorunlu kaldıkları durumlarda bile kaçındıkları sezeryanla doğuma g"sterdikleri yoğun ilgi, doktorları endişelendiriyor. Amerikan Doğum Uzmanları ve Jinekologları Odası Dergisi'nde bu konuya geniş yer verilirken, Oda s"zcüsü Dr. Bruce Flamm'ın "Sarkaç tam aksi y"ne kaydı. Hergün daha fazla kadın sezeryanla doğumu tercih ediyor. Tıp mesleği annenin doğum tercihlerine saygı duymaya devam etmesine karşın hastanın tercihiyle yapılan sezeryan bizim için de kabul edilebilir bir seçenek halini aldı" s"zlerine yer verildi.
Makalede, federal istatistiklere g"re, 1996 yılında ABD'de yapılan operasyonların yüzde 20.7'sini sezaryan operasyonlarının oluşturduğu, bu rakamın 2002'de yüzde 30'u bulmasının beklendiğini kaydedildi.
Bazı doktorlarca normal doğum ile sezeryanla doğumun risk, yarar ve ücret olarak birbirine eşitmiş gibi sunulduğu, buna karşın bazı doktorların ise sezeryanı kesinlikle onaylamadığına dikkat çekilen makalede, New York'ta bulunan Weill Cornell Tıp šniversitesi'nde yardımcı profes"r olarak g"rev yapan Dr. Caitlin Fiss'in, "Tercihli sezeryan bir ameliyattır ve buna nasıl bakarsanız bakın, vajinal doğuma g"re her zaman daha fazla risk olacaktır.
Bir hastayı hiç neden yokken bu risklerin "znesi yapmak k"tü ilaç vermek gibidir. Bir doktor olarak benim ilk sorumluluğum `zarar vermemek'tir ve gereksiz bir ameliyat zarar vermekle eş anlamlıdır" şeklindeki g"rüşleri sunuldu. Sezeryanla yapılan doğumların selviks enfeksiyonu, nakil gerektirecek "lçüde kan kaybı, bacaklarda, selvikte veya akciğerlerde kan pıhtılaşması ile bağırsak ve mesanede incinme riski taşıdığına dikkat çekilen makalede, kadınların sezeryan tercihlerinin altında doğum sancısı olduğuna işaret edildi.
Makalenin sonunda meslektaşlarına bir mesaj g"nderen S"zcü Flamm, doktorların doğum "ncesi kontrollerde "kaç vitamin alınması gerektiği" y"nünde uzun nasihatlar vermek yerine, "kadın doğum hakkında ne düşünüyor, ne istiyor, ne bekliyor, nelerden korkuyor" sorularına cevap bulmaya çalışmaları gerektiğini belirtti.


Bu bilgi 5158 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri