Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Bebekteki lekelerin beslenme ile ilgisi yok
Uzmanlar, bebeğin cildinde görülen leke ve izlerin annenin hamilelik sürecindeki beslenmesine atfedilemeyeceğini belirtiyorlar


Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu, bebeğin dış görünümündeki sıradışılıkları anne adayının beslenmesiyle ilişkilendirmenin doğru olmadığını belirterek, bu sorunların anne karnındaki enfeksiyonlardan, dış etkenlerden (radyasyon) ve genetik nedenlerden kaynaklanabileceğini ifade etti.

Doğum lekeleri, tavşan dudak, kurtağzı gibi fizyolojik sıradışılıkların anne adayının hamilelik sürecindeki beslenmesinden kaynaklanmadığını kaydeden Mollamahmutoğlu, ''Dut, vişne, dalak, karaciğer gibi şeyler yemek veya bunlara dokunmak, ciltte ben oluşumuna (nevüs), kırmızı gül (hemanjiyon) ve diğer doğum lekelerine yol açmaz. Bunlar tamamen asılsız ve yanlış inançlardır'' diye konuştu.

Mollamahmutoğlu, hamilelik boyunca doğal beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini dile getirerek, anne adaylarının rafine ürünlerden uzak durmalarını istedi.

Hamilelerin her besin grubundan eşit oranda almaları, tek yönlü beslenmeden kaçınmaları gerektiğini kaydeden Mollamahmutoğlu, aşırıya kaçmamak şartıyla hamilelerin istediklerini yiyebileceklerini söyledi.

Hamileliğin ilk günlerinden itibaren hekime başvurulması gerektiğini de vurgulayan Mollamahmutoğlu, ilk vizitin çok önemli olduğunu, bu tür kontrollerle gebelikte oluşabilecek patolojilerin, hamileliğin nasıl bir seyir izleyeceğinin önceden tespit edilebileceğini ve ileride büyük sıkıntılara yol açacak problemlerin önlenebileceğini kaydetti.

Hamilelikte ilk 3 ayın önemli olduğunu dile getiren Mollamahmutoğlu, düşüklerin en çok ilk 3 ay içerisinde görüldüğünü, bu nedenle vücutta meydana gelen aksaklıkların derhal doktora bildirilmesi ve tavsiyelere uyulması gerektiğini söyledi.

Bu bilgi 4223 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri