Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Kan basıncına dikkat!
Uzmanlar, hamilelikte kan basıncının yükselmesinin de düşmesinin de bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkilediğini vurguluyor...


Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Nöroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Anlar, hamilelikte kan basıncının çok önemli olduğunu ve hamilelerin genellikle tansiyonlarının düşük olduğunu belirterek, kan basıncını göz ardı ettiklerini kaydetti.

Kan basıncının yükselmesi veya düşmesinin hamilelikte görülebilen durumlar olduğunu anlatan Anlar, kan basıncının düşmesinin de yükselmesinin de bebeğe giden kanı azalttığını, bunun da bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediğini bildirdi.

Kan basıncının düzensizliğinin erken doğuma neden olan etmenlerden biri olduğunu da kaydeden Anlar, şunları söyledi:

''Kan basıncının düşmesi de yükselmesi de bebeğe giden kanı azaltır. Bebeğe giden kanın azalması o sırada bebeğin beyin gelişimi için önemli bir dönemse, gelişimi orada duraklatır. Bu uzun sürürse, örneğin tansiyon yüksekliği tedavi edilmezse bebeklerin organlarının, özellikle beynin gelişmemesine, doğum ağırlıklarının düşük olmasına neden olur.

Çocuklarda görülen beyin zedelenmelerinin büyük bir oranı erken doğmuş bebeklerde görülür. Spastik çocuklar, beyin felcinin büyük kısmı prematüre doğmuş bebeklerde gelişir. Bu nedenle erken doğuma yol açacak etmenlerin üzerinde durulması gerekir.''

KAN BASINCI KONTROLÜ
Anlar, hamilelikte kan basıncının mutlaka kontrol edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, ''Ne yazık ki hamilelikte kan basıncını kontrol ettiren anne adayımız çok az'' dedi.

Hamilelerin genellikle 'benim tansiyonum zaten düşük' şeklinde konuya yaklaşarak sorunu göz ardı ettiklerini söyleyen Anlar, ''Tansiyon yüksekliği daha çabuk belirti verdiği için dikkat çekiyor ama o da doğuma yakın belirti veriyor. Yüksek kan basıncı kontrol edilebiliyor ancak belirti verene kadar bebeğe giden kan azalmış oluyor'' diye konuştu.

Bu bilgi 6403 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri