Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Doğal vitamin daha yararlı!
Hamilelikte folik asit ve demir dışındaki diğer vitaminlerin doğal yollardan alınmasının daha yararlı olduğu belirtiliyor...


Hamilelikte alınan vitaminlerin, bebeğin gelişimi üzerindeki önemini vurgulayan uzmanlar bu vitaminlerin doğal yollardan alınmasının daha yararlı olduğunu söylüyorlar.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Alper, hamileliğin 3. ayına kadar sinir sisteminin gelişiminde önemli rol oynayan folik asit alımına devam edilmesi gerektiğini ve 3. aydan sonra demir alımına başlanabileceğini söyledi. Prof. Dr. Alper, ''Hamilelikte folik asit ve demir dışında diğer vitaminlerin doğal yollardan alınması daha yararlıdır. Sağlıklı ve düzenli beslenen bir anne adayı doğal gıdalardan gerekli vitaminleri alacağı için, ilaç olarak almasına gerek yoktur'' diye konuştu.

Kalsiyum ilaçları yerine de bol bol süt ve süt ürünleri tüketilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tayfun Alper, bir tablet kalsiyum ilacı yerine bir bardak süt veya iki kase yoğurdun da aynı işlevi göreceğini kaydederek, ''İlaç yerine doğal gıdalardan alınan vitamin ve kalsiyumdan bebek daha çok faydalanıyor. Annenin beslenme problemi yoksa doğal gıdalar tercih edilmeli ama her şeyde olduğu gibi beslenmede de aşırılıktan kaçınılmalıdır'' dedi.

A VİTAMİNİ
Hamilelikte fazla A vitamini kullanımının bebekte gelişimsel bozukluklara yol açtığının bilinen bir gerçek olduğunu belirten Tayfun Alper, A vitamininin yağda eridiğini ve aşırı alınması durumunda vücutta depolandığını ifade ederek, bunun risk oluşturduğunu söyledi. Doğal yollardan alınan A vitamininin risk oluşturmadığını, bu riskin hap olarak alınanlar için geçerli olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Alper, B grubu vitaminlerin de suda eriyen vitaminler olduğu için fazlasının vücuttan atıldığını ve bu grubun risk oluşturmadığını belirtti.

Bu bilgi 4456 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri