Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Hamilelikte enfeksiyon riski!
Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Alper Mumcu, hamile kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının, erken doğum ve prematüre doğum riskini artırdığını söyledi.


Dr. Alper Mumcu, idrar yolu enfeksiyonlarının kadın hastalıkları ve doğum hekimlerinin çok sık karşı karşıya kaldığı hastalıklardan birisi olduğunu belirterek, ''Jinekologa başvuran hastaların yaklaşık yüzde 10'unun idrar yolu enfeksiyonu sorunu olduğu tahmin edilmektedir. Öte yandan tüm kadınların yüzde 15'i ile 20'sinin hayatlarının bir döneminde idrar yolu enfeksiyonuna yakalandıkları bilinmektedir'' diye konuştu.

Kadınların anatomik yapıları nedeni ile idrar yolu enfeksiyonlarına çok daha yatkın olduğuna işaret eden Mumcu, ''Çok su içen ve çok sık idrara çıkan kadınlarda, mikroplar da dışarıya atıldığından, mekanik temizlik gerçekleşmiş olur. Böylece enfeksiyon gelişme şansı azaldığından, bol bol su tüketmek bu hastalığın engellenmesi açısından önemlidir'' dedi.

HAMİLE KADINLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR
Hamile kadınların, hamile olmayanlara göre idrar yolları enfeksiyonlarına yakalanma açısından daha büyük risk altında olduğuna dikkat çeken Mumcu, hamilelerde idrar yolu enfeksiyonlarının genelde hamileliğin 6'ıncı haftasında görülmeye başladığını ve sıklıkla 22 ile 24. haftalarda ortaya çıktığını kaydetti.

İdrar yolu enfeksiyonlarının gebelik ve bebek üzerindeki etkilerinin de değişken olduğunu vurgulayan Mumcu, şöyle konuştu:

''Hamile kadınların yaklaşık yüzde 8'inde idrar yolu enfeksiyonları görülmektedir. Yapılan bir çalışmada 25 binden fazla gebe kadın incelenmiş ve idrar yolu enfeksiyonlarının erken doğum eylemi, gebeliğe bağlı yüksek tansiyon, anemi, ve amniyon iltihabı gibi sonuçlara neden olduğu saptanmıştır. İdrar yolu enfeksiyonları ayrıca düşük doğum ağırlığı ve prematüre riskini de artırmaktadır.''

Bu bilgi 6868 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri