Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Gebelikte cinselliği ertelemeyin!
Hamilelikte cinsellikle ilgili merak edilen soruları Dr. Ali Mesut yanıtlıyor...

Genellikle gebeler konuyla ilgili merak ettiklerini hekimlerine sormaktan kaçınıyorlar. Sağlıklı gebelikte, cinsel ilişkinin sakıncası yok. Ancak sorunlu gebeliklerde hekimlere danışılmasında yarar var.


Hamilelikte cinsellik neden ikinci plana atılır?
Annede gebeliğin hormonal ve fiziki değişimleri adet gecikmesi ile birlikte başlar. İlk üç ayda yaşanan yorgunluk, isteksizlik, bitkinlik, daha fazla uyku eğilimi, tiksinme, kokuya hassasiyet, bulantı, kusma, memelerde dolgunluk ve ağrı hissi cinsel yaşamı da olumsuz yönde etkilemeye başlar.

Endişelerin etkisi var mı?
Cinsellik ile ilgili yanlış bilgiler, cinsel ilişki sonrası yaşanan suçluluk, günah duygusu ve utanma hissi, endişe ve kuruntuların artmasına neden oluyor. Hamileliğe uyum sağlama aşamasında cinselliğin yaşanamaması çiftler arasında soğukluğa neden oluyor. Bazı araştırmalar bu dönemde erkeklerin yüzde 17'sinin evlilik dışı ilişkilere yöneldiğini gösteriyor.

Hamilelikte cinsel perhiz şart mı?
Normal seyreden, riski olmayan gebelerde cinsel ilişkinin gebelik üzerinde olumlu veya olumsuz hiçbir etkisi bulunmuyor. Aksine düzenli cinsel yaşamı olan gebeye sosyal destek sağlıyor.

Gebelikteki fizyolojik değişikler cinselliği nasıl etkiler?
Gebelik sırasında jinekolojik ve genital organlarda bazı değişiklikler olur. Gebelikte jinekolojik ve genital organların kanlanmasında fizyolojik olarak artış oluyor. İyi kanlanan ve beslenen genital organlarda cinsel uyarı daha kolay.

Vaginal salgılar daha fazla salgılanarak cinsel ilişkiyi daha kolay ve orgazmın daha yoğun yaşanmasına yol açar. Gebelerde cinsel istekte artış olabilir ve bazı kadınlar ilk orgazmlarını gebelikte yaşarlar. Göğüslere, genital organlara giden kanın artması bazı gebelerde kendisini sürekli cinsel ilişkiye hazır hissetmesine, cinselliğini yoğun yaşamasına neden olur.

Gebelerin bir çoğu cinsel ilişkinin daha doyurucu ve heyecan verici olduğunu, gebelik öncesi ilişkiden daha fazla keyif verdiğini söyler. Orgazm sırasında ve orgazm sonrası rahimde kasılmalar başlar. Gebelikte bu uterus kasılmaları daha güçlü ve orgazmı tekrarlayıcı şekilde olur.

Baba adayları nasıl etkilenir?
Babalık duygusu bazen ikilem yaşatır. Eşine yüklediği annelik misyonu, cinsel isteğinin azalmasına neden olur. Eşine farklı bir gözle bakmaya başlar. Çocuğunun annesi olarak görür. Kutsallaştırır ve incitmekten korkar. Böylece seksten uzaklaşır. Utanç ve günah duymaya başlar.

Cinsel ilişki düşük riskini artırır mı?
Gebelik döneminde cinsel yaşam ile ilgili sorunlar, cinsel istek ve isteksizlik, ilişki ve orgazm sıklığı, cinsel tatmin çiftler arasında yaşanan problemlerdir. Ancak azda olsa koitus (cinsel birleşme) dışı davranışlar, kendi kendini tatmin etme yöntemi (mastürbasyon) bazı kadınlarda seksüel tercih. Normal seyreden gebelikte bu gibi cinsel ilişki dışı davranışların düşük riskini artırmadığı biliniyor. Cinsel ilişkinin riskli gebelerde bazı komplikasyonlara yol açtığı biliniyor. Bunlardan ilki kadın cinsel organında cinsel birleşme nedeniyle yaşanan mekanik travmalar, ikincisi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar. Bir çok yazara göre normal seyreden gebelikte cinsel ilişki anne ve bebeğe hiç bir zarar vermez. Kanama, düşük, erken doğum, rahim ağzı yetmezliği, su kesesinin açılması gibi durumlarda cinsel ilişki sakıncalı görülmüyor.

Pozisyonun önemi var mı?Gebelik ilerledikçe cinsel ilişki sırasında farklı pozisyonlar denenebilir. Örneğin gebeliğin son dönemlerinde 'yan-yana' veya 'arkadan yaklaşımla vajinal giriş' pozisyonu daha çok kullanılan pozisyonlar olabilir.

Kaynak : Dr. Ali MESUT / www.e-kolay.net/kadin
Bu bilgi 8522 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri