Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Zorunlu olmadıkça uçmayın!
Hamileliğinizin son aylarındasınız ve belki de bu eşinizle yapacağınız son tatil. Neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz?

SEMRA KARDEŞOĞLU İstanbul


Bu tatil eşinizle baş başa geçireceğiniz son tatil olabilir. ™yle ya birkaç ay sonra minik bebeğinizle, üçlü, belki d"rtlü tatiller sizi bekliyor. šstelik doğum sonrası, kadının en azından bir süre eve kapanacağı düşünüldüğünde, hamilelik d"nemi tatil için son fırsat.
Opr. Dr. Murat Taşdemir, tatile çıkmak isteyen anne adayının "ncelikle doktoru ile g"rüşerek onay alması gerektiğini belirterek, şu "nerilerde bulunuyor:

Hamileliğiniz yedi ayı doldurmuşsa, uzun yolculuktan kaçının.Gebeliğin son üç ayında 4 saatten fazla süren uçak yolculuğunu zorunlu olmadıkça tercih etmeyin.Aşırı sıcak ve yüksek rakımlı b"lgeler size uygun değil.Yurtdışına gitmek istiyorsanız, hem tıbbi imkanlarının yetersizliği hem de sıtma gibi hastalıkların sık g"rülmesi nedeniyle az gelişmiş ülkelerden uzak durun.Seyahatlerde sık g"rülen, anne ve bebeğin sağlığını etkileyen mikrobik ishale karşı sadece kapalı suları tercih edin ve buz kullanmayın.Dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünlerden kaçının. Bol sıvı alın ve lifli besinler tüketin.Gideceğiniz b"lgede acil bir durumda hangi sağlık kuruluşlarına başvurabileceğinizi "ğrenip telefonlarını alın.Rahat, ince hava alan giysiler ve alçak topuklu ayakkabıları tercih edin.Tatilde sürekli gezmek yerine sık sık dinlenerek geçirin.Yolculuk boyunca tuvalete gitmeyi ertelemeyin.Eğer otomobille seyahat ediyorsanız, saatte bir mola verin. Sırtınızı ve boynunuzu yastıkla destekleyin, emniyet kemerinizi karnınızı sıkmayacak şekilde gevşek takın.Yanınızda hafif ve besleyici yiyecek, meyva suyu ile su bulundurun.Uçağın kanat hizasındaki b"lümünü ve koridor tarafını tercih edin.Bu bilgi 5045 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri