Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
'Çocuk da yapın kariyer de...'

Çalışan kadınların kariyer mücadelesi, ileri yaş gebeliklerinin sayısını artırıyor. Bazen de çok geç oluyor...

Dilimize bir reklam şarkısı olarak dolanan 'çocuk da yaparım, kariyer de' aslında, bir çok kadının ortak sesi oldu. Tıptaki gelişmelerle hamilelik yaşının 40'lı yaşlara kadar uzaması, kadınların kariyer planlarını hayata geçirmelerinde en etkili rolü oynadı. Günümüzde bir çok kadın çocuk yapmayı ileriki yaşlara ertelerken, bazen bu ayarın dozunu kaçırabiliyor. Öyle ki ileri yaşlarda gebe kalmanın kimi sorunlara yol açtığı durumlar da mevcut. Uzmanlar böylesi durumların da unutulmaması gerektiğini söylüyorlar.

Ege Üniversite (E.Ü) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Tamvergen, ileri yaş gebeliklerini değerlendirirken, bir kadının 35 yaşından sonra gebe kalma şansının her yıl giderek azaldığını, gebe kalsa bile farklı sağlık sorunları yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu vurguluyor.

Özellikle 40 yaş sonrasında gebe kalma olasılığının büyük ölçüde azaldığını kaydeden Tamvegen, 45'inden sonra ise yardımcı unsurlar olmadan kadının gebe kalamadığını ifade etti.

"GEBELİĞİ ERTELİYOR"
Günümüzde artık ileri yaş gebeliklerin arttığını kaydeden Prof. Dr. Tamvergen, bunun önemli nedenlerinden birinin, çalışan kadınların "kariyer mücadelesi" olduğunu savundu.

Tamvergen, şunları söyledi:

"Çalışan kadın sayısı sürekli artıyor. Günümüzde iş hayatında rekabet yüksek olduğu için insanlar kendilerini işlerine adamak zorunda kalıyor. Çalışan kadınlar da işlerinde iyi bir konuma gelebilmek için mücadele ediyor ve kariyer yapmak istiyor. Bu nedenle kadın çocuk sahibi olmak istese bile bu sürecin kariyerinde olumsuz etki yapacağı, zaman kaybedeceği endişesiyle gebeliği sürekli erteliyor."

GEBE KALAMAYAN KADINLARIN YÜZDE 15'İ
Kariyer yapmak isteyen kadınların, gebeliği iş hayatında önemli bir zaman kaybı olarak görmeye başladığını bildiren Prof. Dr. Tamvergen, çocuk sahibi olmak isteyip de gebe kalamayan hastalarının yüzde 15'ini, kariyer için gebeliği erteleyen kadınların oluşturduğuna dikkat çekti.

Kariyer mücadelesi veren kadının, iş hayatında gelmek istediği noktaya vardıktan sonra çocuk yapmaya karar verdiğini belirten Tamvergen, "Ancak artık yaş ilerlediği için bazen çok geç olabiliyor. Çünkü iş hayatında hayal edilen noktaya gelmek genellikle 35 yaşın üzerinde gerçekleşiyor" dedi.

Kariyer için gebeliği erteleyen kadınlara, "Çocuk da yapın, kariyer de" tavsiyesinde bulunduklarını anlatan Tamvergen, şöyle devam etti:

"İleri yaş gebeliklerde, çocuğun, ebeveynleri ile birlikte yaşama süresinin azalması nedeniyle sosyal sorunlar da ortaya çıkıyor. Bunun yanında yine ileri yaş gebeliklerde, hem anne adayında hem de doğacak çocukta değişik sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Çiftlerin bazıları, 'Nasıl olsa tıp ilerledi, tüp bebek uygulaması bile var' diyerek çocuk sahibi olmayı geciktirmek isteyebiliyor. Ama şu iyi bilinmeli ki, teknoloji bir noktadan sonra tabiatın sınırlarını zorlayamıyor."

Prof. Dr. Erol Tamvergen, gebe kalmayı erteleyen, ancak çocuk sahibi de olmak isteyen kadınların erteleme süresini çok uzatmamaları ve önceden muayene olup doğurganlıkla ilgili sağlık durumunun ne olduğunu bilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.


Bu bilgi 4853 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri