Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Adet öncesi sendroma "spor"la önlem...


Sinir, stres ve şişkinliklere yol açan sendrom dönemi, " mutluluk hormonu" oluşumuna yol açan sporla daha rahat atlatılabilir

Kadınlar ve genç kızların çoğu, adet öncesi rahatsızlıklardan yakınır. Günlük aktiviteleri önleyecek boyuta ulaşan bu sıkıntılı dönemi spor yaparak daha "çekilebilir" bir hale getirebilirsiniz.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Atay, rahatsızlıkların ortadan kalkması için kadınların değişik yöntemler kullandığını, ancak uygulanan tedavilerin olumlu sonuçlar vermediğini vurgulayarak, "Sinir, stres ve vücutta şişkinliklere ve başka sağlık sorunlarına yol açan sendrom dönemi, mutluluk hormonu oluşumuna yol açan sporla daha rahat atlatabilirler" dedi.

Egzersizin sadece genel sağlığı düzeltmediğini ve endorfin (mutluluk hormonu) salgıladığına da dikkat çeken Atay, günlük yapılan sporların, kadınların kendilerine daha fazla güvenmesini ve ağrılarının azalmasını sağlayacağını ifade etti.

Kadınların, ağrılarını azaltmak için sağlıklarını da tehlikeye atacak yöntemlere başvurduğunu, özellikle ağrılar için her türlü ilacın tedavisini denediklerini ve adet döneminde spordan uzak durduklarına dikkati çeken Atay, şöyle devam etti:

"Adet döneminde yapılan hafif tempolu koşu veya yürüyüşün ağrıları tetiklediği yönündeki yaygın düşünce doğru değildir. Sporun dışında tedavi olarak, psikoterapi, doğum kontrol hapı ve B6 vitamini kullanılabilir. Ağrılarını azaltmak için bu ilaçların dışında kullandıklarının faydasını göremezler."

Alkol ve kafein içeren içeceklerin kullanımının rahatsızlığı artırdığını belirten Yılmaz Atay, "Çay, kola, çikolata ve kahve tüketimi, sancılara ve baş ağrılarına neden olur" dedi.

Doç. Dr. Atay, insanların ortalama 7 saat uykuya ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Kadınlar, adet döneminde ve öncesi bir kaç günde daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Çünkü vücut daha fazla dinlenmek ister" dedi.

Kadınların kendilerini iyi hissedene kadar uyuması gerektiğini ifade eden Atay, uykunun ağrıları hafifleteceğini de sözlerine ekledi.Bu bilgi 2902 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri