Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Miyomlar...

Rahim ağzında miyom olduğu belirlendi. Miyomlar iyi huylu tümör olarak değerlendirilebilir mi? Uzmanlarımız yanıtlıyor...

Bir çok kadını ilgilendiren sorumuzu Doğum Uzmanı Dr. Cem Öncüloğlu ve Dr. Aylin Aker yanıtladı:
Miyom, rahmin kas tabakasından köken alan ve zaman içinde menopoza kadar büyüyebilen iyi huylu tümör olarak nitelendiriliyor. Ender olarak miyomlar kötü huylu değişiklik geçirebiliyorlar.
Genellikle yavaş yavaş büyüse de hamilelik döneminde ve östrojen içeren hormon tedavisi gören kadınlarda miyomların büyümesi hızlanabilir. Her dört kadından birinde gelişen miyomlar sıklıkla rahimde, ender olarak da rahim ağzında ortaya çıkıyor.
Çoğu zaman birden fazla sayıda miyom gelişiyor. Toplu iğne başı kadar küçük olabildiği gibi bazen tüm karın içini dolduran karpuz büyüklüğüne de ulaşabiliyor.
Miyomlar genellikle herhangi bir belirtiye yol açmıyorlar. Miyomlar en sık, fazla ve uzun süren adet kanaması, ara kanamalara , kasık ve karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı, kasıkta ve karında dolgunluk ile basınç hissine yol açıyor.
Ağrı, basınç hissi, düzensiz ve aşırı kanamadan yakınmayan hastaların düzenli kontrollerinin yapılarak boyutları izleniyor. Çeşitli yakınmalara neden olan ve hızlı büyüyen miyomlar ise cerrahi yöntemlerle çıkartılabiliyor.

Bu bilgi 2726 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri