Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Varis kadınların psikolojisini bozuyor

Genellikle genetik belirti gösteren varisler nedeniyle, etek, mayo giyemeyen bir çok kadının psikolojisi bozuluyor. Varisler sadece görüntü olarak değil, kronik hale geldiğinde de hayatı zorlaştırıyor

Bacaklarda en fazla görülen hastalıkların başında gelen varisler, bir çok kadının ortak derdi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Özkökeli, kadınların yaşam kalitesini bozan varisin, etek, ince çorap ve mayo giyemeyen kadınların psikolojisinin bozulmasına neden olduğunu söyledi.
Yrd.Doç.Dr. Özkökeli, genellikle genetik belirti gösteren varisin, bacaklarda en fazla görülen hastalıkların başında geldiğini hatırlattı. Yrd.Doç.Dr. Mehmet Özkökeli, "Varisin yıllar içerisinde ihmal edilmesi, güç kaybına neden olabilecek kronik venöz ülserlerinin oluşumuna neden olur" dedi.
Yrd.Doç.Dr. Özkökeli, bacaklarda geçmeyen yaraların oluşumuna neden olan varisin, kanı kalbe taşıyan toplardamarda oluşan tıkanıklar ve aşırı basınç nedeniyle kalbe giden kanın geriye doğru kaçması sonucu bacaklardaki yüzeysel toplardamarların genişleyerek büklümlü bir hal almasından kaynaklandığını anlattı. Yrd.Doç. Dr. Özkökeli, "Ailesinde varis olan kişilerin, mutlaka kalp damar cerrahına görünmelerinde yarar var. Variste yapılacak erken teşhis, 'istenmeyen ülser lezyonları' denilen kronik venöz yetmezliklerinin oluşumunu önlemiş olur" dedi.
Varisin; fazla ayakta kalma, gebelik, aşırı kilo, bacaklarda önceden geçirilmiş herhangi bir damar iltihabı, doğum, aşırı sıcaklara maruz kalınması, sigara ve alkol, uzun süreli seyahat etmek, uzun süreli oturmak, sıkı pantolan ve çorap giyinmek ve spor yapılmaması durumunda ortaya çıktığını belirten Yardımcı Doç. Dr. Özkökeli, "Varis bacaklarda görüntü bozukluğu ve ödem oluşumuyla, şiddetli ağrılara, kramplara ve geçmeyen yaralara neden olur. Varis, genellikle bayanların yaşam kalitesini bozar. Etek, ince çorap ve mayo giyemeyen bayanlar psikolojik olarak da etkilenirler" dedi.
Varisin, birçok tedavi şekli bulunduğunu söyleyen Yardımcı Doç.Dr. Özkökeli, şöyle konuştu:
"Varis, erken teşhis durumunda genellikle ilaç tedavisi, ilerlemiş durumlarda ise cerrahi tedavi seçenekleri bulunan bir hastalık. Yeni başlamış varisler, iğne tedavisi ile de tedavi edilebilirler. Variste hastaya hangi tür tedavinin uygulanacağına, sadece kalp-damar cerrahı karar verebilir. Tedavi edilmemesi halinde bacaklarda yarattığı görüntü bozukluklarıyla yaşam kalitelerinin bozulmasına neden olur. Varis hastalarında yürüme, bisiklete binme ve yüzme gibi sporlar tedavide müsbet rol oynuyor."

Metin Ferah / DHA

Bu bilgi 2874 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri