Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Menopozdan sonra yüksek tansiyona dikkat!

Uzmanlar menopoza kadar kan basıncı normal ya da düşük giden bayanların birçoğunda menopoz sonrası kan basıncı yüksekliği görüldüğünü belirtiyor

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nefroloji Ünitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Arıcı, "kadınlık hormonu" adı verilen östrojenin damar duvarını genişletmesi nedeniyle kadınlarda menopoz dönemine kadar damar sağlığının iyi gittiğini ancak menopozdan sonra bu koruyucu etki ortadan kalktığı için yüksek tansiyon hastalığının ortaya çıkabildiğini söyledi.

Kadınlarda menopoz sonrası görülen yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıklarıyla ilgili bilgi veren Arıcı, "kadınlık hormonu" adı verilen östrojenin damar duvarını genişlettiğini, bu nedenle bu döneme kadar damar sağlığının iyi gitmesinde bu hormonun koruyucu bir rolü olduğunu söyledi.

Arıcı, menopozla birlikte östrojen hormonunun azalmasının, bu koruyucu etkiyi ortadan kaldırdığını belirterek, bu nedenle menopoza kadar kan basıncı normal ya da düşük giden bayanların birçoğunda menopoz sonrası kan basıncı yüksekliği görüldüğünü söyledi.

KALP HASTALIĞINI DA ARTIRIYOR
Damar duvarı üzerindeki koruyucu etkinin kalkmasının kadınlarda menopoz sonrası kalp hastalığını da önemli ölçüde artırdığını anlatan Arıcı, kadın ölümlerinde en önemli nedenlerden birinin de kardiyovasküler hastalıklar olduğunu belirtti. Arıcı, "Menopoz öncesi ve sonrası diye bakıldığında, menopoz sonrasında kadınların riski erkeklerle eşdeğer hatta daha fazla hale geliyor. Halbuki menopoz öncesinde kadınların kardiyovasküler nedenlerden ölümü erkeklere göre daha az" dedi.

Modern yaşamın hormonal denge üzerinde olumsuz etkileri bulunduğunu kaydeden Arıcı, bunun kariyer kaygısı ya da stres nedeniyle olabildiğini söyledi.

Stres faktörüyle birlikte kadınlarda sigara tüketiminin de arttığına dikkati çeken Arıcı, "Modern hayatın stresini azaltamayız ya da kariyer beklentisini yok edemeyiz, bunlar değiştirilemez. Ama değiştirilebilir faktörlere dikkat edilmesi, ilerleyen yaşlarda sorun yaşanması riskini ortadan kaldıracaktır" dedi.

Arıcı, son yıllardaki bazı çalışmaların, menopoz sonrası hormon desteği tedavisinin kalp-damar hastalığı riskini azaltmadığını, hatta bazı çalışmaların bu ilaçların riski arttırdığını ortaya koyduğunu söyledi. Bu nedenle menopoz sonrası dönemde hormon desteği tedavisinin önerilmediğini bildiren Arıcı, şu tavsiyelerde bulundu:

"-"Menopoza doğru gidişte yaşam tarzı değiştirilerek, menopoz sonrası yaşanabilecek risklere hazırlıklı olunmalı,

-Menopoz yaklaştıkça egzersizler artırılmalı, kilo alınmamalı, ideal kiloya gelinmeye çalışılmalı,

-Tuz tüketimi azaltılmalı,

-Sigara tiryakileri, sigarayı mutlaka bırakmalı."

Bu bilgi 2400 kez okunmuştur.

Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri