Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
'Besinlere ilaç muamelesi yapılmaz'
Sağlıklı bilinen bazı gıdaların kimi insanlarda tehlikeli olabileceğini iddia eden ImuPro300 testine, beslenme uzmanları temkinli yaklaştı


AYŞEGÜL AYDOĞAN İstanbul


Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, bu tip testlerin bazı özel durumlarda kullanılabileceğini ancak test sonuçlarının mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanı tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Test sonucunda günlük beslenmeden çıkarılması istenen bazı besinlerin vitamin, mineral ve protein ihtiyacını karşılama açısından dengesiz beslenme riski oluşturabildiğini ifade eden Koçak, "Böyle bir durumda birbirinin yerine ikame edecek farklı türde besinlerle diyet desteklenmelidir. Bu tür testlerin sonuçlarını kişi direkt uygulamamalı, ayrıca ilaç besin etkileşimi açısından da değerlendirilmelidir" dedi.

Gökçen: Metabolizmalar genellikle aynıdır
Diyetisyen Murat Gökçen de testle kişiye zararlı besinlerin ortaya çıkarılması iddiasının, "Kesinlikle yanlış" olduğunu dile getirerek şunları söyledi:
"Bazı besinler alerji yapabilir. Bu nedenle kişinin o besinleri daha az yemeleri gerekir ya da yememeleri. Ortaya çıkabilecek sağlık sorunları diye bahsedilenler alerjinin sonuçları ve belirtileridir. Besinler ilaç değildir, o nedenle ilaç muamelesi yapmamak gerekir. Alerji dışında ya da çölyak gibi özel bir hastalık dışında metabolizmalar genelde aynıdır ve aynı tepkiler verir. Bunun haricinde kim ne söylüyorsa kesinlikle katılmıyorum."

İnsel: Bu testlerden bir mucize beklenmemeli
Intermed Tıp Merkezi'nden Başhekim Dr. Hasan İnsel, testi birkaç aydır uyguladıklarını söyledi. ImuPro300 testini hastanın isteğine bağlı olarak yaptıklarını belirterek, "Bu testler yeni yeni tıbba giriyor. Zaman geçtikçe değeri anlaşılacak ama hiçbirinden mucize beklememek lazım. Bir doktorun istemesi ve bunun sonucunu takip etmesi lazım. Bu testi yaptırdım, portakal yemeyeyim gibi bir şey değil."

Test nasıl yapılıyor?
5 mililitre kan alınıyor. Bu kan eliza yöntemiyle laboratuvar ortamında çalışılıyor. Sonuçlar bir hafta ile 10 gün arasında alınıyor. Testte, kanda tek tek test edilen 266 gıda ve gıda katkı maddesine karşı bir antikor oluşup oluşmadığı belirleniyor. Test sonucunda üç ayrı rapor oluşturuluyor.Bu bilgi 1887 kez okunmuştur.
Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri