Hamile Rehberi, Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Bebek ve Anne Sağlığı Bilgileri, Hamile Kalmak, Hamile Olmak, Gebelik ve Hamilelik Hakkında Bilgiler, Doğum Rehberi, Hamilelik Sorunları Rehberi

Anne, Bebek ve Oyuncak Ürünleri Ucuza Satın Al

  

     Ana Sayfa
     Hamilelik
     Çocuk Bakımı
     Diyet
     Vitaminler
     Kadın Sağlığı
     Güzellik
     Bebek İsimleri
     Bebek Örgüleri
     Kadın Haberleri

  Arama Kriteri:    
Bağışıklık sistemimizin yardımcısı: ÇİNKO
Çinko eksikliği, en sık gözlenen mineral eksikliklerinden biri olmakla birlikte üzerinde en az durulanlardan birisidir

TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet


Birçok besinde fazlasıyla bulunan çinko bağışıklık sisteminde anahtar rol oynar, 200 civarında enzim ve bir çok hormonun üretiminde (testosteron gibi) rol alır. Başlıca işlevleri şöyle sıralanır:
Protein sentezi, insülinin aktivasyonu, Vitamin - A'nın hücrelere taşınması ve kullanımı, hücrelerin bölünerek çoğalabilmesi, tat alma, sperm yapımı. Akyuvarların, antikorların oluşmasında payı vardır. Bağışıklık sisteminin bu askerleri bizi hastalığa neden olan virüslerden koruduğu gibi zehirli maddeleri etkisiz hale getirmede yardımcı olur. Çinko eksikliğinde yaraların iyileşmesi gecikebilir, görme duyusunda problemler yaşanabilir (özellikle diyabet hastalarında), enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız kalınabilir.

Gribe karşı etkili
Soğuk algınlığı ve gribe karşı çok etkilidir. Akneye karşı da çok etkili bir mineraldir.
Fakat çinkonun yararları bununla bitmiyor. Hücre yenilenmesinde payı olduğu için cildi de güzelleştirir. El tırnaklarını sertleştirir ve saçı kuvvetlendirir, nörodermitisi ve uçukları hafifletir. Âdet görme ağrılarını hafifletmesini, kısırlığa karşı etkili olmasını da diğer özellikleri arasında sayabiliriz. Amalgam gibi ağır metalleri de vücuttan atar.
Çinkoya olan ihtiyacımız birçok faktöre bağlıdır. Çocukların ve gençlerin yetişkinlere oranla daha az ihtiyacı vardır. Stresli tiplerin de sakin kişilere oranla ihtiyaçları daha fazladır. Prensip olarak ise kadınların çinkoya olan ihtiyacı erkeklerden daha fazla değildir.
Enfeksiyonlara karşı zayıf olma çinko azlığının en önemli belirtisidir. Çocuklarda öğrenme yeteneğinin sınırlı olması, büyümedeki aksaklıklar, saç dökülmesi, kısırlık, soğuk eller ve ayaklar, tat alma duygusunun sınırlı olması, tırnaklarda beyaz lekeler de çinko azlığının belirtileridir.

Önerilen miktarlar
Erkekler için: 11 mg, bayanlar için 8 mg. olarak bildirilmiştir. Üst sınır 40 mg'dır. Daha fazlası özellikle bakır gibi hayati önem taşıyan minerallerin emilimini engelleyebilir.

ÇİNKO EN FAZLA HANGİ BESİNLERDE VAR?
İstiridye 7 mg ..Peynir 2 - 4 mg .. Sığır eti 5 mg .. Sütsüz çikolata 2 mg .. Kuru fasulye 3 mg ..Yumurta 1.5 mg .. Mısır 2.5 mg ..Brüksel lahanası 1 mg.. Karides 2.3 mg .. Brokoli 1 mg..
DİKKAT: Daha çok hububat proteini tüketen ülkelerde, hububattaki fazla miktardaki fitatlar ve diğer bazı organik bileşikler, demir ve çinkoyu bağlayarak emilimini azaltırlar.
TEDAVİ: Çinko eksikliği durumunda, çinko içeren ilaçların kullanımı son derece başarılı sonuçlar vermektedir.Bu bilgi 2876 kez okunmuştur.
Hamilelik Rehberi, Gebelik Rehberi, Gebe ve Hamile Sağlığı Bilgileri